Zadzwoń do nas
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie
Zastanawiasz się jak przebiega, i czy opłaca się wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie? Zapoznaj się z naszym artykułem i dobierz odpowiednie rozwiązanie do swojej aktualnej sytuacji życiowej
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie – co musisz wiedzieć, by nie popełnić błędu
Zawierając umowę ubezpieczenia na życie, chcemy mieć pewność, że zaspokoi ona nasze potrzeby i wymagania. Niestety może okazać się, że wybrana przez nas polisa jest niekorzystna lub nie spełnia wszystkich oczekiwań, albo że chwilowa sytuacja finansowa nie pozwala nam na pokrycie składek. Ubezpieczenie tego typu jest zobowiązaniem długoterminowym i dobrowolnym, a co najważniejsze – ubezpieczający w wybranym terminie może dokonać wypowiedzenia umowy na życie. Jak to zrobić? Dowiedz się z poniższego artykułu, jak skutecznie zrezygnować z polisy i odzyskać pieniądze.
Kiedy można zrezygnować z polisy na życie?
Z ubezpieczenia na życie możesz zrezygnować w dowolnym momencie! Następuje to z zachowaniem terminu określonego w ogólnych warunkach umowy. Co to oznacza w praktyce?
Najprościej jest odstąpić od umowy w ciągu 30 dni od daty jej zawarcia dla osób fizycznych i odpowiednio 7 dni dla przedsiębiorców. Ostateczny moment przerwania ubezpieczenia następuje w dniu dostarczenia odpowiednich dokumentów do towarzystwa. Ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić część wpłaconej składki, potrąconą o miniony do tej pory czas udzielanej ochrony. Zwrot pieniędzy przez Towarzystwo powinien nastąpić w przeciągu miesiąca od daty złożenia rezygnacji.
Jak zakończyć ubezpieczenie na życie po upływie 30 dni od daty zawarcia umowy? Również za pomocą internetowego lub odręcznego pisma do ubezpieczyciela, na zasadach ustalonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) – dlatego tak istotne jest ich uważne przeczytanie przed momentem zakupu polisy. Większość towarzystw nalicza okres wypowiedzenia od ostatniego dnia miesiąca, jednak gdy takich założeń nie ma w umowie, rezygnacja działa ze skutkiem natychmiastowym.
Istnieje jeszcze jedna możliwość wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie, choć nie jest ona przez nas szczególnie polecana. W momencie zaprzestania opłacania składek i rat oraz braku reakcji na wezwania do zapłaty i ponaglenia ubezpieczyciela, towarzystwo rozwiąże umowę w ostatnim dniu miesiąca, który został przez nas sfinansowany.
Wypowiedzenie ubezpieczenia – czy to się opłaca?
Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia na życie, a jednocześnie za wiele nie stracić? Istotnym terminem, jaki się tutaj pojawia, jest wykup polisy, czyli zwrot na rzecz ubezpieczającego wpłaconych do momentu złożenia rezygnacji składek. Wartość wykupu jest tym większa, im dłuższy okres opłacania składek, ale nie może on przekroczyć 3 lat trwania umowy. Niewiele agencji zwraca całość zainwestowanych w polisę pieniędzy – są one bowiem pomniejszone o koszta dotychczas udzielonego ubezpieczenia, wynagrodzenie pracowników towarzystwa czy też opłatę likwidacyjną.
Przed ostatecznym zerwaniem umowy koniecznie przeanalizuj powód swojej decyzji. Być może doświadczasz trudności (np. finansowych), ale są one tymczasowe, a wtedy rezygnacja z ubezpieczenia okaże się nieopłacalna. Istnieją inne rozwiązania w takiej sytuacji np. zawieszenie składek lub odroczenie ich terminów. Możemy także zrezygnować z dodatkowych pakietów oraz zmniejszyć zakres ochrony – a co za tym idzie wysokość składek. Rezygnacja z ubezpieczenia na życie niemal zawsze wiąże się ze stratą dla osoby ubezpieczonej, szczególnie w przypadku długoterminowych umów mieszanych: ochronno-oszczędnościowych czy inwestycyjnych. Warto więc zawalczyć o utrzymanie polisy i nie podejmować pochopnych decyzji o wypowiedzeniu umowy.
Jak zmienić ubezpieczyciela – ubezpieczenie na życie dopasowane do Twoich potrzeb
Są jednak sytuacje, w których rezygnacja z polisy na życie okaże się mądrą i opłacalną decyzją. Do częstych powodów wypowiedzenia zaliczyć tu można:
- zbyt wysokie składki
- niewystarczający zakres ochrony
- dostęp do bardziej korzystnych ofert
- dostęp do tańszych rodzajów ubezpieczeń (np. ubezpieczenie grupowe z pracy)
Jeśli potrzebujesz znaleźć nową polisę, konsultanci z Domu Ubezpieczeń podpowiedzą Ci, na co powinien paść Twój wybór i co zrobić w aktualnej sytuacji. Słuchamy potrzeb swoich klientów i wspieramy w skutecznym wyborze najlepszej dostępnej umowy. Służymy również pomocą w przypadku konieczności złożenia wypowiedzenia, dbając o to, by proces zachodził sprawnie i bezproblemowo. Zaufaj nam!