lub
Zadzwoń do nas

502 755 560

Wartość nieruchomości na polisie ubezpieczeniowej - jak ją wyliczyć i podać ubezpieczycielowi?

Dlaczego oszacowanie wartości nieruchomości jest ważne? Przeczytaj nasz krótki artykuł który jest poświęcony temu tematowi oraz poznaj jakie zagrożenia niesie błędne wyliczenie wartości nieruchomości

wartość nieruchomości na polisie ubezpieczeniowej

W procesie zakupu polisy mieszkaniowej pojawia się problem, jaką wartość nieruchomości podać ubezpieczycielowi. Tego etapu nie należy lekceważyć, a choć oszacowanie wartości mienia nie jest zadaniem łatwym, to musi być wykonane rzetelnie i poprawnie. Nie powinniśmy także liczyć na pomoc towarzystw ubezpieczeniowych, które nie ingerują w omawiane zagadnienie, a jedynie wskazują sytuacje, w których wymagana jest dodatkowa wycena rzeczoznawcy. Podpowiadamy więc, jak obliczyć wartość domu do ubezpieczenia i uniknąć przykrych rozczarowań. 

Dlaczego oszacowanie wartości nieruchomości jest ważne?

Odpowiednia wycena mieszkania jest konieczna z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, jeśli podamy błędną (zaniżoną) wartość domu, możemy spotkać się z sytuacją, w której ubezpieczenie tylko częściowo pokryje powstałą szkodę, narażając lokatorów na poważne straty finansowe. Po drugie, nieprawidłowo zawyżona wartość nieruchomości wymusza na ubezpieczającym niepotrzebne opłacanie wyższych składek przez czas trwania polisy. Warto też pamiętać, że podana przez Ciebie w polisie kwota (suma ubezpieczenia) to maksymalne odszkodowanie, jakiego możesz się spodziewać w efekcie wystąpienia wszystkich objętych ubezpieczeniem szkód. 

Jakie elementy brać pod uwagę przy wycenie domu?

Na rynkową wartość nieruchomości wpływa szereg czynników związanych z Twoim mieszkaniem/domem. Przede wszystkim należy spojrzeć na mury i elementy stałe posiadłości, czyli cały budynek mieszkalny w połączeniu z rozprowadzoną instalacją wodną i grzewczą oraz urządzeniami trwale wbudowanymi w ściany domu. Do tej grupy zaliczamy m.in. przytwierdzone na stałe meble i urządzenia, instalacje łazienki (wanny, brodziki), elementy oświetleniowe, czy też zamontowane okna i drzwi.  

 

Jeszcze dokładniej trzeba przeanalizować wszystkie ruchomości domowe, które decydują o wartości posiadanego mienia. Dla ułatwienia zadania oraz zachowania przejrzystego obrazu, warto sklasyfikować je w kilka mniejszych podgrup, w tym np.: sprzęt AGD i RTV, biżuteria i kosztowności, dzieła sztuki, gotówka, sprzęt komputerowy i elektronika, przedmioty osobiste (ubrania, książki, naczynia itp.). Większość przedmiotów można wycenić porównując ich wartość do identycznych egzemplarzy z rynku wtórnego. Na tym etapie warto skorzystać z Internetu, pamiętając o weryfikacji znalezionych w sieci informacji. Część dóbr, w tym głównie obrazy i gadżety kolekcjonerskie, wymaga profesjonalnej wyceny rzeczoznawcy. Jest to niestety związane z indywidualnym opłaceniem ekspertyzy, ale konieczne do późniejszego otrzymania świadczeń z tytułu polisy.

Jak wyliczyć wartość nieruchomości do ubezpieczenia?

Do zsumowanych elementów trwałych posiadłości oraz ruchomości domowych należy dodać szereg specyficznych dla domu parametrów, decydujących o ostatecznej wysokości sumy ubezpieczenia. Mowa tu między innymi o lokalizacji, rodzaju zabudowy i materiału, metrażu czy standardzie mieszkania. 

 

W prawidłowej i skutecznej wycenie pomoże niewątpliwie znajomość zasad rynku nieruchomości oraz aktualny research sektora. Ceny w poszczególnych miejscowościach mogą się zmienić bowiem nawet o kilkanaście procent w porównaniu do poprzedniego roku. 

Jakie zagrożenia niesie błędne wyliczenie wartości nieruchomości?

Podjęcie decyzji, jaką wartość nieruchomości podać na polisie ubezpieczeniowej, to zadanie trudne i wymagające wcześniejszej, uważnej analizy rynkowej. Złe oszacowanie wartości wystawia ubezpieczającego na ryzyka:

 

  1. nadubezpieczenia - czyli sytuacji, gdy zbędnie płaci za wysoką składkę
  2. niedoubezpieczenia - czyli sytuacji, w której możemy stracić sporą wartość majątkową mieszkania/domu

 

Suma ubezpieczenia musi być wypadkową realnej wartości domu i jego wyposażenia, aktualizowaną z roku na rok w zależności od zachodzących w nieruchomości zmian (np. zakup dodatkowych mebli, remont mieszkania). 

 

Potrzebujesz pomocy w wycenie mieszkania? Chciałbyś zasięgnąć opinii ekspertów i cieszyć się skuteczną ochroną domu na długie lata? Nie zwlekaj i skontaktuj się z doradcami Domu Ubezpieczeń! Szybko i efektywnie pomagamy ubezpieczyć mienie klientów, dopasowując warunki polisy, sumę ubezpieczenia i zakres ochrony do ich indywidualnych potrzeb i możliwości.