Zadzwoń do nas
Ubezpieczenie dla studenta poza uczelnią: zdrowotne, NNW, OC
Jak i kiedy wykupić ubezpieczenie dla studenta poza uczelnią: zdrowotne, NNW, OC. Poznaj wszystkie rodzaje i dowiedz się, który i kiedy powinieneś wykupić!
Ubezpieczenie dla studenta poza uczelnią: zdrowotne, NNW, OC
Kończąc szkołę średnią i idąc na studia młodzi ludzie wkraczają w dorosłe życie. Warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu swojego zdrowia wykupując specjalnie dedykowane ubezpieczenie dla studentów. Zwłaszcza jeśli młody człowiek oprócz studiów zaczyna też dorywczo pracować, jest aktywny fizycznie czy często podróżuje. Jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne dla studenta?
Czy warto wykupywać dodatkowe ubezpieczenie dla studenta?
Sam status studenta uprawnia do ubezpieczenia z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak nie zawsze to oznacza, że obowiązkiem uczelni jest jego zapewnienie, zwłaszcza, gdy np. dana osoba ma możliwość ubezpieczenia się poprzez rodziców. Jest to jednak ubezpieczenie zapewniające jedynie dostęp do publicznej opieki zdrowotnej. W przypadku nieszczęśliwego wypadku, nagłej choroby czy innych losowych zdarzeń nie można liczyć na jakiekolwiek wsparcie finansowe.
Ubezpieczenie studenta poza uczelnią
Nic nie stoi na przeszkodzie, by poza ubezpieczeniem z Narodowego Funduszu Zdrowia, dobrowolnie zabezpieczyć swój dobrostan w dodatkowe ubezpieczenie. Najczęściej wybieranym przez młodych ludzi dodatkowym ubezpieczeniem jest studenckie ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne dla studenta? Uczelnie bardzo często oferują możliwość wykupienia, najczęściej najbardziej podstawowej, polisy ubezpieczeniowej NNW dla studenta. Taka uczelnia pośredniczy między studentem, a towarzystwem ubezpieczeniowym zrzeszając chętnych studentów. Działa to na zasadzie ubezpieczenia grupowego. Niestety najczęściej nie mamy wtedy za wielkiego wpływu na zakres tej polisy, gdyż uczelnia wykupuje konkretne pakiety ubezpieczeń studenckich, a czasem ogranicza się tylko do jednego. Również bardzo popularną odmianą tego typu ubezpieczeń są tzw. karty studenckie. Jest to ubezpieczenie skierowane bezpośrednio do młodych ludzi w wieku od 18 do 26 roku życia, którzy posiadają status studenta. Za jednorazową opłatą ubezpieczeni w wybranym zakresie jesteśmy przez rok. Spośród kilku wariantów można wybrać polisę zawierającą najbardziej podstawową opiekę w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków, ale także taką, która chronić nas będzie w razie wypadku przy uprawianiu jakiegoś wyczynowego sportu. Karty studenckie również nęcą potencjalnych klientów atrakcyjnymi rabatami, do których uprawnieni są posiadacze kart. Kolejną opcją z jakiej możemy skorzystać jest ubezpieczenie, które wykupić można bezpośrednio u przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego. Ta forma jest o tyle korzystniejsza, że polisę ubezpieczeniową można „uszyć na miarę” według naszych konkretnych potrzeb. Najczęściej jednak składka jest miesięczna, a nie roczna, choć nie jest to zasadą.
Co może zawierać NNW dla studenta?
Wysokość ceny naszej składki jest uzależniona od zakresu polisy jaki wybierzemy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują bardzo różnorodne świadczenia, na przykład takie jak: zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji (w tym odbudowy zębów stałych), zwrot kosztów naprawy, wypożyczenia lub zakupu środków pomocniczych w przypadku następstwa nieszczęśliwego wypadku, odszkodowanie w przypadku śmierci ubezpieczonego z różnych, nagłych przyczyn, odszkodowanie w razie urazu czy nagłej choroby, odszkodowanie w razie śmierci rodzica ubezpieczonego, świadczenie opiekuńcze na terenie Polski (w tym wizyty lekarzy i pielęgniarek, transport medyczny, pomoc psychologa, opieka nad dziećmi, pomoc medyczna za granicą, opieka nad zwierzętami domowymi) i wiele innych.
Kiedy wykupywać ubezpieczenie OC dla studenta?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba dowiedzieć się czym jest ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie OC jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono przed ewentualnymi finansowymi konsekwencjami naszych czynów, które są przyczyną szkód osobowych bądź rzeczowych osób trzecich. Takie ubezpieczenie jest bardzo przydatne w sytuacjach życia codziennego, nie tylko dla studentów, ale także dla osób, które ten okres mają już za sobą. Czasem z naszej nieuwagi lub roztargnienia możemy komuś coś zniszczyć, lub też może zrobić to nasz pupil. W przypadku posiadania OC w życiu prywatnym w takich momentach nie musimy się martwić o finansowe konsekwencje. Ten typ polisy ubezpieczeniowej jest też bardzo przydatny, gdy student zaczyna praktyki studenckie. Część uczelni i placówek przyjmujących studentów na praktyki i staże wymaga od nich zakupu owego ubezpieczenia. Przykładem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej studentów kierunków medycznych. W sensie prawnym ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe, jednak jest wymagane przez placówki zdrowotne w związku z wykonywaniem działań medycznych w trakcie realizacji praktyk wakacyjnych i śródrocznych, staży czy wolontariatu. W łatwy sposób można kupić takie ubezpieczenie na praktyki studenckie online. Skontaktuj się z konsultantem z Domu Ubezpieczeń, by dowiedzieć się więcej o studenckich ubezpieczeniach i wybrać takie, które będzie dopasowane do Twoich wymagań i potrzeb.