lub
Zadzwoń do nas

502 755 560

Słownik ubezpieczeniowy: Umowy. Co to umowa agencyjna, terminowa, rozszerzona?

Słownik ubezpieczeniowy: Umowy. Co to umowa agencyjna, terminowa, rozszerzona? Dowiedz się więcej z Domem Ubezpieczeń! Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej!

Słownik ubezpieczeniowy: Umowy. Co to umowa agencyjna, terminowa, rozszerzona?

Świat ubezpieczeniowy dla kogoś, kto na co dzień zajmuje się czymś całkowicie niezwiązanym z ubezpieczeniami, wydaje się skomplikowany, pełen nieznanych pojęć i zawiłych, niekoniecznie na pierwszy rzut oka logicznych rozwiązań. Wcale nie musi tak być - dlatego warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami, by ubezpieczenia przestały być tajemnicą, a stały się narzędziami, które pomagają w zmierzeniu się z czyhającymi na każdego z nas trudnościami w życiu. Na pewno spotkałeś się z pojęciami takimi jak umowa agencyjna, umowa terminowa, umowa rozszerzona ubezpieczenia czy umowa podstawowa ubezpieczenia. Teraz czas wyjaśnić te zagadnienia, a tym samym wejść w ubezpieczeniowy świat.

Co to umowa agencyjna?

Umowa agencyjna to zobowiązanie pomiędzy dwoma podmiotami, w tym przypadku agentem ubezpieczeniowym oraz firmą ubezpieczeniową. Polega to na tym, że agent ubezpieczeniowy, który  przyjmuje zlecenie zobowiązuje się - w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa - do stałego pośredniczenia, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy tj. firmy ubezpieczeniowej albo do zawierania umów w jego imieniu. Oczywiście za wykonanie określonych umową czynności, zleceniobiorca otrzymuje określone wynagrodzenie. Szczegóły wyżej wymienionego zobowiązania są zawarte właśnie w umowie agencyjnej. Jest to umowa cywilnoprawna, która jest regulowana Kodeksem, a dokładnie art. 758-764.

Co to umowa terminowa w kontekście ubezpieczenia?

Umowa terminowa to najczęściej rodzaj ubezpieczenia na życie. Jest to umowa, która zobowiązuje ubezpieczyciela do ochrony naszego zdrowia na czas określony, w przeciwieństwie do umowy bezterminowej, czyli takiej, która kończy się wraz ze śmiercią ubezpieczonego. Minimalna długość umowy terminowej to 12 miesięcy, ale nie może być dłuższa, niż konkretnie wskazany wiek osoby ubezpieczanej. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują takie ubezpieczenia na rok, dwa lub dziesięć lat, ale nawet na dwadzieścia pięć. Trzeba też podkreślić, że koszt miesięczny takiej polisy jest wyliczany niejednokrotnie indywidualnie biorąc pod uwagę czynniki zagrażające zdrowiu. Towarzystwa ubezpieczeniowe często stosują ankiety medyczne i na ich podstawie ustalają wysokość składki. Warto też zwrócić uwagę na to, że im dłuższa umowa terminowa, tym miesięczna cena polisy ubezpieczeniowej jest niższa.

Co to umowa podstawowa ubezpieczenia?

Umowa podstawowa ubezpieczenia jest to potwierdzenie wykupionego w danym towarzystwie ubezpieczeniowym zakresu ochrony. Dokument ten opisuje wzajemne zobowiązania pomiędzy ubezpieczanym a ubezpieczycielem. Umowa ta zobowiązuje przede wszystkim ubezpieczonego do regularnego opłacania składek ubezpieczeniowych, lecz także określa w jakim zakresie i w jakich przypadkach możesz ubiegać się o wypłatę odszkodowania. Zawiera ona również informacje o zobowiązaniach, jakie bierze na siebie ubezpieczający. Wszystkie ważne informacje, takie jak definicje pojęć ubezpieczeniowych, zakres ubezpieczeń, zakres terytorialny, obowiązki ubezpieczyciela i ubezpieczonego, sumy ubezpieczeń, wyłączenia, karencje, limity czy procedury postępowania są zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Bez umowy podstawowej nie jest możliwe wykupienie rozszerzenia.

Na czym polega umowa rozszerzona ubezpieczenia?

Umowa rozszerzona ubezpieczenia jest to umowa, która zawiera w swojej treści informacje o dodatkowym zakresie ubezpieczenia, które może wykupić klient w przypadku zawarcie umowy podstawowej. Przykładem może być polisa ubezpieczeniowa na kredyt. W ofercie podstawowej ubezpieczyciel zobowiązuje się w przypadkach niezależnych od nas, takich, które uniemożliwiają nam spłatę należności, do spłacenia naszego kredytu. Towarzystwa ubezpieczeniowe w swojej ofercie dają nam możliwość rozszerzenia tego ubezpieczenia w różnym zakresie, np. możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie na wypadek utraty wartości nieruchomości czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego oraz wiele innych.

Gdybyś dalej miał jakieś wątpliwości czy pytania, albo może zastanawiasz się nad odpowiednią polisą ubezpieczeniową dla siebie, skontaktuj się z konsultantami z Domu Ubezpieczeń, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytanie oraz pomogą dobrać odpowiednie ubezpieczenie do Twoich oczekiwań i wymagań.