Zadzwoń do nas
Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania? Ubezpieczenie mieszkania od zalania
Dowiedz sięjak uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania. Ubezpieczenie mieszkania od zalania są oferowane przez wiele spółek - porównaj oferty na Dom Ubezpieczeń!
Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania? Ubezpieczenie mieszkania od zalania
Choć posiadanie nieruchomości na własność wiąże się z wieloma przywilejami, na właścicielu ciąży duża odpowiedzialność - wszelkie usterki są na jego głowie. W przypadku pękniętej rury czy innych nagłych wypadków może dojść do zalania mieszkania. I tak jak zalać możemy własne cztery kąty, problem może przenieść się także np. na mieszkanie sąsiadów. W obu wypadkach powinno się pokryć koszty powstałych szkód. W takich sytuacjach możemy się zabezpieczyć wykupując wcześniej ubezpieczenie od zalania.
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie przed zalaniem?
Według danych przedstawianych przez towarzystwa ubezpieczeniowe zalanie jest najczęściej zgłaszaną szkodą. Więc co daje ubezpieczenie przed zalaniem? Przede wszystkich psychiczny spokój i beztroski sen, bo gdy dojdzie do tak przykrego zdarzenia nie musimy martwić się o niemałe koszta ewentualnych szkód.
Przed czym chroni ubezpieczenie od zalania mieszkania?
Dokładne przestudiowanie definicji zdarzeń i przedmiotów, które są zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oraz zapoznanie się z ewentualnymi wyłączeniami pozwoli na szczegółowe określenie zakresu ubezpieczenia. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego określenia mogą się między sobą różnić, co może mieć znaczący wpływ na zakres ubezpieczenia i ewentualną wypłatę odszkodowania.
W przypadku zalania, gdy dowiemy się, co dokładnie obejmuje to zdarzenie losowe, będziemy w stanie określić w jakich konkretnie okolicznościach będzie przysługiwać nam odszkodowanie. Warto zaznaczyć, że przyczyną zalania nie musi być tylko woda, ale też pozostałe ciecze lub para, które mogą się wydostawać w razie np. cofnięcia się ścieków z sieci kanalizacyjnej, awarii instalacji, awarii urządzeń wodno-kanalizacyjnych, awarii układu grzewczego, klimatyzacji czy pomp wodnych, awarii instalacji tryskaczowej lub gaśniczej czy zostawienia nieumyślnie otwartych kurków na skutek przerwy w dostawie wody. W OWU zawarta będzie też lista urządzeń z jakich ewentualne płyny mogą pochodzić, by szkoda mogła zostać zaliczona jako zalanie, jak i również wykaz przyczyn zalania.
Bardzo ważne jest też, by dokładnie zapoznać się z wyłączeniami i limitami. W zakres wyłączeń mogą wchodzić np. awarie lub uszkodzenia sieci wodno-kanalizacyjnej w wyniku zaniedbania stanu technicznego, samowolne wykonywanie prac hydraulicznych, zatkane rynny, pęknięcie akwarium, pozostawienie uchylonych okien w trakcie deszczu itd.
Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania?
Jak się zachować, gdy dojdzie już do zalania naszego mieszkania? Przede wszystkim postaw na bezpieczeństwo – sprawdź, czy w obrębie zalania nie ma żadnych włączonych urządzeń elektrycznych, czy nie zagraża Ci zawalenie itp. Następnym krokiem jest ustalenie źródła zalania i możliwe jak najszybsze wyeliminowanie go. Potem możesz zabezpieczyć ewentualne cenne przedmioty i zrobić dokumentację fotograficzną, która może się przydać w późniejszym uzyskiwaniu odszkodowania. Postaraj się też jak najszybciej dociec co i kto jest sprawcą szkody, jeśli zdarzenie nie miało miejsca bezpośrenio w Twoim mieszkaniu. Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania przez sąsiada? W momencie, gdy ustalisz sprawcę i okaże się, że zalania dokonał sąsiad, to postaraj się spisać oświadczenie o zdarzeniu. Jest ono wymagane w momencie składania wniosku do ubezpieczyciela o odszkodowanie. W oświadczeniu powinny być zawarte takie informacje jak:
- dokładna data i godzina zalania,
- adres zalanego mieszkania,
- nazwisko właściciela mieszkania,
- opis szkody (należy uwzględnić wszystkie straty),
- przyczyna zalania,
- dane sprawcy zalania,
- ewentualne dane osobowe świadków zdarzenia,
- podpisy zainteresowanych.
Przydatnym dokumentem może okazać się też protokół służb takich jak straż pożarna czy policja. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wysyła ono najczęściej również specjalistę w miejsce zalania, by ten dokonał ewentualnych oględzin. Potem nie pozostaje nic innego jak czekać na decyzję ubezpieczyciela. Ważne jest też, by fakt zalania w przypadku bloków mieszkalnych zgłosić do administratora budynku.
Ubezpieczenie mieszkania czy domu przed zalaniem jest już standardem - i bardzo dobrze. Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo bogata, więc dziwnym nie jest, że ciężko się orientować w całym spektrum możliwości jakie są nam oferowane. Skontaktuj się ze specjalistą z Domu Ubezpieczeń, który w profesjonalny i przystępny sposób pomoże wybrać najlepszą ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i finansów.