lub
Zadzwoń do nas

502 755 560

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu? Przygotuj się do podpisania umowy

Współczesne możliwości wyboru polis drogą internetową minimalizują czas potrzebny do zakupu i uaktywnienia ubezpieczenia. Brzmi interesująco? Dowiedz się więcej!

niezbędne dokumenty potrzebne do ubezpieczenia domu online

Wydaje się, że przebieg zawierania umów z ubezpieczycielem jest długą i żmudną procedurą, której sukces zależy od pozytywnego przebrnięcia przez dużą liczbę formalności. Nic bardziej mylnego! Współczesne możliwości wyboru polis drogą internetową minimalizują czas potrzebny do zakupu i uaktywnienia ubezpieczenia. Dzięki temu nie tylko wybierasz najatrakcyjniejszą ofertę dla Twojego mienia, ale także unikasz konieczności wychodzenia z domu. Aby jeszcze sprawniej i skuteczniej ubezpieczyć nieruchomość zobacz, jakie dokumenty przygotować przed zakupem polisy. 

Ubezpieczenie domu - niezbędne dokumenty

Polisa mieszkaniowa to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które chroni Twoje mienie (dom, mieszkanie) przed różnymi zdarzeniami losowymi. Możesz wykupić ją zarówno online, jak i podczas osobistej wizyty w towarzystwie ubezpieczeniowym. 

Jakie dokumenty przygotować przed spotkaniem z ubezpieczycielem?

Ubezpieczanie domu jest o tyle łatwiejsze, że nie wymaga oględzin nieruchomości przez agenta przed zawarciem umowy. Wszelkie dane podajesz podczas zawierania umowy. Głównym dokumentem, jaki musisz dostarczyć, jest dowód osobisty (lub inny dowód tożsamości), a dalej wszelkie dokumenty dotyczące ubezpieczanego przedmiotu. Zaliczamy do nich np. umowę kupna-sprzedaży oraz prawo własności do nieruchomości. Ubezpieczyciel na tym etapie nie weryfikuje złożonych przez nas dokumentów - nastąpi to dopiero po wystąpieniu szkody. 

Jak ubezpieczyć ruchomości domowe? 

W przypadku włączenia w umowę przedmiotów wartościowych, jakie posiadamy w mieszkaniu, należy sporządzić spis rzeczy, które zadecydują o ostatecznej wartości ubezpieczanego mienia. Wyjątek stanowią przedmioty kolekcjonerskie i dzieła sztuki - do ich ochrony potrzebna będzie wycena przez rzeczoznawcę. Pamiętaj, że istnieją też pewne ruchomości, których  polisa nie obejmuje, takie jak rękopisy, papiery wartościowe czy pewne gatunki zwierząt domowych, o których ochronę również warto zadbać. 

Dlaczego warto ubezpieczyć się online?

Kupowanie polisy mieszkaniowej przez Internet to wygoda i oszczędność czasu. Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu online, odpowiedź brzmi: żadne! Unikasz dzięki temu konieczności drukowania i podpisywania umów, a opłacona przez Ciebie ochrona zaczyna obowiązywać w trybie natychmiastowym. Jedynym warunkiem jest wypełnienie formularza online, w którym podajesz odpowiednie informacje na temat ubezpieczanej nieruchomości i lokatorów oraz wybierasz rodzaj i zakres ubezpieczenia.

 

Co gdy wartość domu się zmienia i chciałbyś zmienić polisę przed jej wygaśnięciem? Wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem i podpisać (tym razem z reguły odręcznie) odpowiednią zgodę o doubezpieczenie nieruchomości. Wpływa to znacznie na komfort zakupu polisy mieszkaniowej, która obejmuje okres minimum 12 miesięcy - przez tyle czasu może się przecież wiele zmienić. 

Kiedy dokumenty są potrzebne?

W momencie wystąpienia szkody chcemy domagać się odszkodowania przynależnego nam z tytułu zakupu polisy. Niezbędne dokumenty dla ubezpieczyciela staną się podstawą do wypłacenia kwoty i pokrycia kosztów naprawy szkód, dlatego warto mieć to na uwadze i skrupulatnie kompletować istotne do weryfikacji materiały. 

Ubezpieczenie domu a niezbędne dokumenty do uzyskania odszkodowania

Najważniejszym dokumentem jest protokół powypadkowy wypisany przez policję lub straż pożarną, a w przypadku kradzieży kopia zawiadomienia o wszczęciu dochodzenia. Innymi materiałami, których może zażądać ubezpieczyciel oraz które zadecydują o ostatecznej weryfikacji szkody są: 

  • spis uszkodzonego/utraconego mienia
  • rachunek od rzeczoznawcy, oceniający wartość szkody
  • paragony, faktury i inne dokumenty potwierdzające posiadanie zniszczonych lub skradzionych dóbr
  • kosztorysy związane z ratowaniem mienia i uprzątnięciem zniszczeń
  • gwarancje i przeglądy instalacji

 

Warto również zabezpieczyć się, wykonując zdjęcia szkody lub śladów kradzieży bezpośrednio po wystąpieniu zdarzenia. Trzeba przy tym pamiętać, by nie naruszyć terenu, gdyż może to wpłynąć na utratę kwoty odszkodowania. 

 

Jak zgłosić szkodę? Kontaktując się z towarzystwem dowolną metodą, w tym najprościej za pomocą dostępnych u wielu ubezpieczycieli e-formularzy. Należy zrobić to od 3-7 dni po wystąpieniu zdarzenia - dokładny termin jest zawsze zawarty w OWU polisy.