Zadzwoń do nas
Czy ubezpieczyciel może sam wypowiedzieć umowę?
Zastanawia Cię, czy ubezpieczyciel może sam wypowiedzieć umowę? Poznaj szczególne okoliczności i warunki zaistnienia takiej sytuacji i przygotuj się na ewentualne perturbacje.
Czy ubezpieczyciel może sam wypowiedzieć umowę? Co zrobić, gdy spóźnisz się ze składką
Podpisując umowę ubezpieczeniową, ubezpieczający i ubezpieczyciel zawierają między sobą zobowiązanie długoterminowe. Prawo polskie zakłada możliwość rozwiązania takiego zobowiązania w różnych sytuacjach i na różnych warunkach w zależności od strony. Ubezpieczający może zrezygnować z polisy w dowolnym czasie z zachowaniem terminu zawartego w OWU. Natomiast towarzystwo ma prawo zerwać ubezpieczenie tylko w szczególnych przypadkach. Jak temu zapobiec i co zrobić, gdy ubezpieczyciel wypowiada umowę? Przeczytaj i dowiedz się, jak odpowiednio zabezpieczyć swój majątek.
Kiedy ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę?
W przeciwieństwie do ubezpieczającego, towarzystwo może rozwiązać polisę tylko w konkretnych sytuacjach wskazanych w umowie oraz podlegających polskiemu ustawodawstwu.
Co może być powodem do takiej decyzji Towarzystwa ?
Główną przyczyną wypowiadania umów przez ubezpieczyciela jest brak opłacania składki przez klienta oraz ignorowanie pisemnych, mailowych lub telefonicznych próśb i ponagleń o uiszczenie płatności. Nieprzestrzeganie zawartych w umowie terminów poszczególnych rat oraz konieczność powielania wezwań do zapłaty skłaniają towarzystwo do rozwiązania umowy. Ochrona dla ubezpieczającego będzie wówczas obowiązywała do ostatniego dnia miesiąca, który został przez niego uregulowany.
Czy ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę w sytuacjach sporu o odszkodowanie? Ostatnimi czasy zaostrzono prawo dla towarzystw do rozwiązywania ubezpieczeń, gdyż zbyt często zachodziły one z błahych powodów oraz, co bardziej istotne, w przypadku odmowy zapłaty odszkodowania. Warunki dotyczące należności muszą być odpowiednio precyzyjnie sformułowane w umowie, aby nie budziły wątpliwości i nie stanowiły dodatkowego ryzyka dla ubezpieczającego w razie wypadku ubezpieczeniowego. Nie oznacza to jednak braku możliwości dla agencji do ochrony swojego interesu, np. w sytuacji wyłudzania odszkodowania.
Rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym? Istnieją dwa założenia, uprawniające ubezpieczyciela do takiej decyzji, tj.:
- błędna deklaracja poziomu ryzyka oraz zatajenie przez ubezpieczającego okoliczności, które powodują wzrost zagrożenia;
- brak uiszczenia składki w terminie.
Wypowiedzenie umowy przez ubezpieczyciela: co robić?
Zdarza się, że napotykamy w życiu pewne trudności (także finansowe), które uniemożliwiają nam wywiązanie się z ustalonych zobowiązań. Czy da się powstrzymać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia i uniknąć niepotrzebnych kosztów? Jeśli Twoja obecna sytuacja jest ciężka, nie zwlekaj z decyzjami do ostatniej chwili! Wystarczy poprosić ubezpieczyciela o możliwość tymczasowego obniżenia składek, a nadto – przesunięcia terminu ich płatności. Takie rozwiązanie może zapewnić Ci nawet rok ochrony, a jednocześnie pozwala uniknąć kosztów likwidacji ubezpieczenia. Dzięki temu nie musisz martwić się poszukiwaniem innych polis oraz pozostajesz zabezpieczony od zdarzeń losowych.
Warto jednak przestrzegać terminów opłacania składek oraz prawidłowo oszacować ryzyko, jakiego dotyczy umowa ubezpieczenia. Zatajone przez ubezpieczającego informacje prędzej czy później zadziałają na jego niekorzyść. A wtedy możliwość wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron zależeć będzie tylko od dobrej woli ubezpieczyciela. Jeśli jednocześnie zrywana przez towarzystwo polisa nie posiada wartości wykupu, ubezpieczający dotkliwie odczuje stratę nie tylko samej ochrony, ale i pieniędzy, zainwestowanych w dotychczas uregulowane składki polisy.
Jeśli masz pytania dotyczące rynku ubezpieczeń – skontaktuj się z naszymi ekspertami! Dom Ubezpieczeń to miejsce, w którym znajdziesz najbardziej opłacalną i skuteczną polisę oraz otrzymasz fachowe, kompleksowe wsparcie od zespołu ekspertów.